Nachádzate sa tu

O dnešnom výlete za dušou saka

19.8.2015
Zdá sa, že vražedné horúčavy trochu ustúpili a môžeme sa tak znovu trochu zahĺbiť. Do krajčírskeho vnútra. Konkrétne, do vnútra odevu. O tom, že vnútro saka a jeho ručne vypracovaná výstuž je rovnako, ak nie viac dôležitá ako to, čo vidíme na povrchu látky sme už trochu hovorili.

V dnešnom letnom daždi sme opäť navštívili náš obľúbený obchodík vo Viedni. Hoci je malý, ponúka širokú škálu krajčírskych potrieb, bez ktorých sa v našej práci nezaobídeme.  V tomto čarovnom viedenskom butiku, ktoré nás zásobuje s krajčírskymi potrebami pracuje podobne ako u nás druhá generácia rodinných vlastníkov. Plátna, koníkove plátna, aj podšívky od nich sú základom duše našich odevov.

Základom vnútornej výplne saka je totižto plátno (angl. canvas). Existujú viaceré druhy krajčírskeho plátna používaného na vnútornú výplň. Majú rozličnú hrúbku a aj rozdielnu tuhosť resp. ohybnosť. V dnešnej dobe sa preferujú oveľa tenšie odevnné látky ako v minulosti, čomu je potrebné prispôsobiť aj vnútorné plátno, ktoré tiež musí byť tenšie. Výsledný odev je potom pomerne delikátny, má síce kratšiu životnosť, ale zároveň sa tak darí dosiahnuť veľmi jemné spracovanie, práve vďaka použitému plátnu. Tento postup často uplatňuje napríklad parížsky krajčírsky salón Cifonelli, jeden z najrenomovanejších (a najdrahších) na svete.

Hrubšie látky (okolo 400 gramov) si vyžadujú hrubšie a pevnejšie plátno. Vo výsledku sú potom odolnejšie a pevnejšie, a teda lepšie držia tvar tvorený vnútornou výplňou. Rôzne druhy plátna sa ručným stehovaním prichytávajú k látke na celej prednej časti vrátane klop. Na výstuž pŕs sa používa najpevnejší druh plátna z konskej srsti – tzv. koníkové plátno (haircloth). To zapracovávame aj pod golier, ktorého úlohou je niesť „celú ťarchu“ saka, spolu so zadnou časťou. Zároveň ju musí aj tvarovať.  A čo rukávy? Tam sa používa opäť iné plátno. O tom ale nabudúce.

Foto: Patrik Mucska v Uherek & Trappl, Goldschmiedgasse 10, 1010 Wien

Páčil sa vám tento článok? Zdieľajte ho na facebooku.

Zdieľať