Nachádzate sa tu

Námornícke sako, semišové topánky, oboje bispouk a slovenské

29.7.2015
Minulý týždeň sme zakončili naše obedňajšie úvahy otázkou o vhodnej obuvi ku samostatnému saku. Ako nám dnes plynie popri práci čas, opäť sa v salóne ku týmto myšlienkam vraciame. A možností sú evidentne väčšie, ako sa môže na prvý pohľad zdať.

K samostatne nosenému, neoblekovému saku sú totižto vhodné iné ako oblekové topánky. Ak je však sako šité na objednávku, ideálna kombinácia je, ak aj zaobutie bude bispouk, pritom jednoduché a dostatočne „samostatné“, korešpondujúc tak so „samostatnosťou“ hore na trupe.

Iné ako oblekové v zásade znamená nešnurovacie. Kým šnurovacie topánky sú tradične výsadou oblekovej obuvi, kde si jednoliata línia látky vyžaduje maximálnu eleganciu aj na chodidlách, ktorú najľahšie dosiahneme zošnurovaným na priehlavku, nešnurovanie na topánkach k samostatnému saku im neuberá na elegancii, len signalizuje, že nejde o oblek, ale o stupeň nižšiu formálnosť.

Skúmanie archívnych materiálov z dvadsiatych a tridsiatych rokov 20. storočia, kedy kvalita remeselného spracovania dosiahla odvtedy už nikdy neprekonaný vrchol, nás inšpirovalo k námorníckemu saku doplniť navliekacie poltopánky s elastickými pružinkami  po oboch stranách priehlavku. Tento čisto anglický model má dnes v bežnej ponuke len John Lobb, zrejme najznámejší z anglických tvorcov prvotriednej obuvi. Jeho autorom je však oveľa menej známy, hoci medzi znalcami velebený, londýnsky obuvník Nicholas Tuczek z prvej polovice 20. storočia.  Nápad sa nám zapáčil o to viac, že tvorcom jedného z najelegantnejších druhov nešnurovacích poltopánok bol tušiac podľa mena zjavne Stredoeurópan.

No my sme poobhliadli po konkrétnom type, ktorý naozaj vzniká v našej krajine. Autorom nami oprášeného modelu je skutočný Slovák: dunajskolužniansky obuvník Marek Pažitný, ktorý šije obuv ručne. Filozofia našej práce a práce pána Pažitného je veľmi podobná a zdieľa veľa spoločných čŕt. Iba ručná práca mu totižto umožňuje vytvoriť to, čo ponúka: obuv, ktorá s nositeľom prežije celý život a má všetky predpoklady na to, aby prežila aj do nasledovnej generácie potomkov. Obuv Mareka Pažitného je tak prirodzeným a zladeným elementom ku našim odevom. U oboch možno hovoriť o časovo náročnom a prácnom ručnom šití, ktoré ale zaručuje dlhovekosť. Po vychodení možno podošvy vymeniť a dať tak topánkam novú inkarnáciu. Celý detailný proces výroby od sformovania jedinečného kopyta až po hotové topánky si môžete pozrieť na webe pazitny.sk.

Na rozdiel od pôvodného modelu N. Tuczeka, náš model nie je z hladkej čiernej teľacej kože, používanej k oblekovým šnurovačkám, ale z pomerne hrubého, pritom veľmi mäkkého tmavohnedého semišu, presnejšie, „poľovníckej brúsenej teľaciny“, čo opäť podčiarkuje nižšiu formálnosť. Pokojná elegancia jeho zamatového povrchu korešponduje s tlmenou tmavomodro-čiernou farebnosťou námorníckeho saka, kde sa blýskajú jedine gombíky, a prirodzene ladí s huňatejším flanelom sivých nohavíc. Tmavohnedá farebnosť topánok si navyše dobre sadne aj s inými, béžovými, smotanovými či hnedými nohavicami, ktoré môžu alternovať. 

Páčil sa vám tento článok? Zdieľajte ho na facebooku.

Zdieľať