Nachádzate sa tu

Látka nie je „teplovod“, alebo ako na horúce dni

15.7.2015
Vonku je 27 stupňov, slnko silno svieti, sedíme na terase a čakáme na obed. Rozprávame sa o ideálnych látkach do tohto počasia. Uplynulé horúce dni boli slušnou skúškou letného šatníka. Ako sme hovorili v minulej epizóde, naozaj sa dá byť „pokrčene cool“. Ako teda zostať „cool” aj pri teplote nad tridsať stupňov?

Najlepším materiálom na horúce dni, keď musíme či chceme nosiť sako, je ľan. Chladí prirodzene, tak povediac od podstaty. Ľan v zmesi s trochou vlny a hodvábu v odtieňoch béžovej či iných pastelových farbách je tradičnou výbavou dobre odetého muža do horúčav. Iste, ľan sa krčí. A to veľmi. Pri šití ľanových sák na to dbáme a berieme do úvahy, že pri reálnom nosení bude sako či nohavice o niečo kratšie. Silné slnko si priam pýta farby ako béžová, piesková či krémová, ale existujú aj iné, menej nosené a opozerané alternatívy, napríklad mimoriadne zaujímavá tabaková hnedá, vo verzii Simona Cromptona.

Už prastarým Slovanom boli vlastnosti ľanu (spolu s konope) dobre známe. Paradoxne, napriek logickému úsudku platí, že čím hrubší tým chladivejší. Chladí samotná látka, preto sa podšívka vynecháva, aby boli chladiace vlastnosti ľanu využité naplno.

Čo ale ak ľan nespĺňa kritéria elegancia? V takom prípade prichádza alternatíva v podobe vlny v úprave fresco. Tento výtvor britského impéria blahej pamäti by mal byť voľbou vtedy, keď aj v horúcom počasí ide v prvom rade o eleganciu, keďže odev z neho sa na rozdiel od ľanu nekrčí a výborne drží tvar.

Existuje však ešte aj alternatíva tretia. V prípade samostatného letného saka je vhodnou voľbou aj vlna tkaná väzbou hopsack. Vo vyložene letnej stredomorskej verzii je veľmi riedko tkaná a teda výrazne pórovitá, preto výborne dýcha a súčasne pôsobí zaujímavo. Synonymom mediteránneho leta od Gibraltáru, cez Rím, Neapol až po grécke ostrovy je hopsack blazer v sýtom odtieni kráľovskej modrej (nie tmavšej námorníckej, tá je „too British“) s krémovými ľanovými či ľanovo-hodvábnymi nohavicami. A čo čisto biela? Na vrchný odev je biela príliš kontrastná, počas letného dňa nevhodná. Ale naopak úplne ideálna ako košeľa večer, po horúcom dni.

Okrem košele sa biela dobre vyníma aj na chodidlách. Ideálnou obuvou k zmienenému letnému hopsack blejzru sú biele plátenné palubové topánky. Takzvané White deck shoes.  

(Zdroj foto: @absolutebespoke)

 

Páčil sa vám tento článok? Zdieľajte ho na facebooku.

Zdieľať