Nachádzate sa tu

Keď nie je vlna ako vlna

1.7.2015
Sedíme v salóne a prezeráme si nové vzorkovníky na tohtoročnú jeseň. V tom sa otvárajú dvere a prichádzajú dvaja páni. „Dobrý deň“, zaznie salónom. Po chvíli sa dozvedáme, že majú záujem o dva pánske obleky. Voľba materiálu padá na vlnu. Jeden pán je umelec, milovník módy. Druhý úspešne vedie rodinnú spoločnosť. Sú priatelia, no každý si želá oblek využívať iným spôsbom. Padá otázka na nás: „Viete nám poradiť?”

„Samozrejme“, odpovedáme a začíname krátku prednášku o vlne pri otvorených vzorkovníkoch.

Ak je to váš prvý oblek na objednávku, najrozumnejšie bude ostať konzervatívny. V zásade rozlišujeme dve základné pánske vlnené oblekoviny. Z česanej a mykanej priadze. Toto rozlíšenie je staré a pochádza, ako prakticky všetka klasická látková múdrosť, z Anglicka. Látky z česanej vlnenej priadze (angl. „worsted“, podľa obce, kde technologický postup vynašli) sú začesávaním hladšie, a teda „elegantnejšie“. Spravidla sú aj hustejšie tkané v nejakej uzavretej väzbe, anglické najmä v tzv. keprovej (twill).  Naopak, látky, ktoré neprešli česaním, ale boli v tkacom procese „len“ mykané (angl. „woolen“, pozor, neznamená vlnené, lebo to sú pravdaže všetky) majú menej hladší, a skôr huňatejší či chlpatejší povrch. Práve preto však zároveň môžu byť voľnejšie tkané (ale nemusia). Čo z toho vyplýva s ohľadom na estetiku a praktickosť?

Pri kompozícií prvého obleku predovšetkým to, že česaná vlna je hladšia a lepšie si zachováva tvar. Práve preto je však súčasne tuhšia, to však možno „regulovať“ použitou povrchovou úpravou či samotnou tkacou väzbou (napr. keprová – twill – je pevnejšia a tuhšia ako atlasová – hopsack). Mykaná vlna si naopak síce o niečo horšie udrží tvar, bude však o poznanie mäkšia a „hrejivejšia“. Dá sa správne predpokladať že ak je mäkšia, teda menej tuhá, aj menej vydrží.

Zjednodušene povedané, oblek z česanej vlny bude „elegantnejší“, pritom údržbovo a celkovo menej náročný (po dni nosenia stačí deň odpočinku), ale v estetickej rovine zrejme aj menej „zaujímavý“. Mykaný („woolen“) oblek bude naproti tomu treba nechať aspoň dva dni odpočívať, aby po celodennom nosení znovu získal pôvodný tvar (a teda eleganciu), pre neopakovateľnú povrchovú štruktúru látky však zrejme bude prednostnou voľbou pánov, ktorí ho vnímajú skôr esteticky.

Naše praktické skúsenosti hovoria, že klasický prúžkovaný odev pre manažéra bude worsted. No milovník oblekov si svoj kriedový prúžok (chalk stripe) dá ušiť skôr z mäkkého, hrejivého flanelu, teda z mykanej tkaniny.

No aj keď je estetický aspekt bez pochyby dôležitý, naša rada znie, že s mykaným flanelom si vo vlhkom horúcom lete nedobro začínať. Je potrebné nazrieť aj na hrúbku, hmotnosť a termoregulačné schopnosti oblekových vĺn. A o tom zas inokedy. 

Páčil sa vám tento článok? Zdieľajte ho na facebooku.

Zdieľať