Nachádzate sa tu

Keď je sako séparé, alebo ako na pohodlnú eleganciu

22.7.2015
Horúce dni nám nedávajú vydýchnuť a exotická atmosféra sa šíri aj našim mestom. Navečer ulice ožívajú, keď mnohí vyrážajú za príjemným terasovým posedením. Oku človeka sledujúceho pánsku módu nemôžu uniknúť mnohé kombinácie, ktorými páni riešia kompromis medzi počasím, pohodlím a eleganciou. Výborným krokom vpred v tomto prípade je kombinácia saka s niečím menej formálnym. Ale s čím presne? Pripojte sa aj vy do našej dnešnej obednej debaty. Ako to teda s tým sakom je?

Sako ako samostatný mužský odev je vlastne staršie ako moderný oblek. Hoci ten dnes zvyčajne vnímame ako najelegantnejší druh pánskeho odevu, v dejinách odievania predstavuje skôr určitú anomáliu, ktorú prinieslo 20. storočie (aj keď tých bolo zrejme viac). Dovtedy bola trupová časť vrchného odevu elegantných mužov samostatná, farebne a/alebo materiálovo oddelená od nohavíc, a na viac aj od vtedy neodmysliteľnej vesty. Dá sa povedať, že do jednej, ničím neprerušovanej oblekovej línie siahajúcej od krku po päty sa muži začali postupne zaodievať až niekedy po prvej svetovej vojne.

Samostatné sako má teda akoby bohatší rodokmeň, predchodcov, ktorými sa dá dnes inšpirovať, a paradoxne tak priniesť niečo nové.  Asi najrozšírenejším druhom samostatného saka je dnes blejzer. Hovorieva sa, že ten, kto má blejzer v námorníckej modrej, stáva sa v srdci námorníkom. Tak či onak, námornícky blejzer  je dnes mimoriadne obľúbený. Prečo?

Dôvod je veľmi jednoduchý: blejzer rieši „viacero múch jednou ranou“. Kvalitný blejzer v odtieni námorníckej modrej (variácie v zásade sýto tmavomodrej, pripomínajúcej farbu hlbokého mora), pokrýva hodnú časť oblekových potrieb. Pokiaľ niekto vôbec nenosí oblek, námornícky blejzer v kombinácii so sivými flanelovými nohavicami ho s výnimkou najformálnejších večerných príležitostí takmer dokonale nahradí. Na neformálnejšie účely navyše otvára výborné možnosti kombinovania s nohavicami celej škály materiálov – od bavlnených chinos, povedzme béžových či žltých,  zamatovo diftínových nohavíc v čokoládovej na chladnejšie dni až po pracovnejší menčester či dobre vetrajúce vlnené sivé fresco v lete.

Blejzer by mal žiariť (od angl. to blaze – žiariť). To zabezpečujú zväčša kontrastné gombíky, ktorými sa jasne odlišuje od oblekového saka. Tradične kovové, mosadzné, strieborné, bronzové či pozlátené. Blejzrové gombíky sú samostatnou kapitolou. Pokiaľ budú výraznejšie, súčasne nás prinútia vycibriť si vkus, keďže zvyšok oblečenia budeme musieť utlmiť. Napríklad kravata tiež námornícka, ale v inom materiály ako sako – hodvábna grenadína s veľkými okami v lete, hebký kašmír v zime. A topánky?

Ozaj, aké topánky?

 

Páčil sa vám tento článok? Zdieľajte ho na facebooku.

Zdieľať